Council Members

Mayor

Mayor Forner 2018

GARY FORNER

Email: mayor@ilwaco-wa.gov

Term Began: January 2018
Term Expires: December 2022

How long lived in Ilwaco: 12 years and 40 years combined in the Ilwaco area.

Primary goal as elected official: Restore the trust in government and create more businesses. 

Community affiliations: Ilwaco & Pacific County Fire Departments and Technical Rescue. 

Business/Employer: Retired Washington State Park  Ranger, IFD Administrator.  

Education: College...Outdoor Recreation.

Hobbies: Hunting, fishing and sports rocketry.

Family: Wife, Barb Kachel, and one dog.

Cundiff - Pos 1

Council Member - Seat #1

Dave Cundiff

Email: council1@ilwaco-wa.gov

Term Began: January 2020
Term Expires: December 2024

Council Member - Seat #2

Bageant Pos 2

MISSY BAGEANT

Email: council2@ilwaco-wa.gov

Term Began: January 2018
Term Expires: December 2022

Council Member - Seat #3

Quittner - Pos 3

JONATHAN QUITTNER

Email: council3@ilwaco-wa.gov

Term Began: January 2020
Term Expires: December 2024

Council Member - Seat #4

IMG_3751

MATTHEW LESSNAU

Email: council4@ilwaco-wa.gov

Term Began: March 2017 (appointed), January 2018 (elected)
Term Expires: December 2022

Council Member - Seat #5

Mathison Pos 5

KRISTEN MATHISON

Email: council5@ilwaco-wa.gov

Term Began: January 2019
Term Expires: December 2023